Ideálna teplota v interiéri

Ideálna teplota v interiéri počas zimy a leta

Príjemná pohoda doma nezáleží len od toho, ako máte zariadené, ako máte upratané a čisto, ale rovnako od teploty. Pri správne nastavených teplotách budete zdravý a budete sa cítiť príjemne. Ak vplyv teploty na organizmus podceníte, hrozia ako ochorenia, tak aj nepríjemné pocity.

Pozor na rozdiely medzi mužom a ženou

Hoci je v súčasnosti moderné žiadne rozdiely nerobiť, fyziológia neklame. Muži a ženy sú rozdielni vo vnímaní teploty. Zatiaľ, čo ženy začínajú pociťovať chlad skôr ako muži a znesú omnoho vyššie teploty, mužom nevadí ani keď polesne teplota v miestnosti pod 21 stupňov Celzia. Pre ženy je to často už otázka sibírskej zimy. Z toho vyplýva, že ak čakáte napríklad dámsku návštevu, je vhodné nastaviť teplotu o pár stupňov vyššie, ako ste zvyknutý a dámska spoločnosť sa bude pri vás cítiť ako v raji.

Rôzne zóny v byte

Ideálna teplota v byte nie je všade rovnaká. Najvyššiu teplotu si vyžaduje kúpeľňa, tu by mala stupnica na teplomere ukazovať viac ako 25 stupňov Celzia. Nasledujú obytné priestory, ako kuchyňa, obývačka, alebo detská izba, kde je komfortná teplota 21 stupňov, pre teplomilných 23 stupňov Celzia. Najnižšiu teplotu udržiavame v spálni. Najlepšie sa vám bude spávať pri teplote 18 stupňov Celzia. No pozor, neplatí to vždy. Počas leta je potrebné zohľadniť aj vonkajšiu teplotu. Omnoho viac ako počas zimy, alebo jari.

Maximálne 8 stupňov

Ak je vonku okolo 27 stupňov aj v noci a v spálni si doprajete luxusných 18 stupňov, veľmi rýchlo môžete skončiť s nachladnutím. Dôvod je jednoduchý. Telo je prispôsobené na vyššie teploty a ak ho počas noci vystavíte chladu, tak prechladne. Navyše 18 stupňov vníma úplne inak ak je vonku mráz a ak je počas poludnia teplota blízko štyridsaťstupňovej horúčave. Preto viac ako všeobecnými normami je lepšie riadiť sa pravidlom, že teplota medzi vonkajšou a vnútornou teplotu by nemala presahovať rozdiel 7 – 8 stupňov Celzia. Inak sa vystavujete príliš veľkým teplotným šokom, čo nielenže skúša imunitu, ale preťažuje aj srdcovocievny systém.

Zabezpečte si chladenie vzduchu, nie pokožky

Ak sme hovorili o teplotných zmenách, tak je dôležité pamätať ešte na jednu dôležitú vec. Oviatie chladným vzduchom klimatizácie je príjemné, ale nebezpečné. Ak svoje rozpálené telo vystavíte náhlemu schladeniu z klimatizácie, môžete si odniesť stuhnutie, seknutie v krížoch, alebo lokálne zápaly. Dôvod je jednoduchý. Nechladíte telo ako celok, iba majú časť, čo je veľmi nebezpečné. Preto je vhodné investovať do klimatizácií, ktoré majú snímanie osôb v miestnosti a smer vzduchu určia vždy mimo ľudí. V prípade, že takýto senzor nemáte, nasmerujte vzduch napríklad k stropu, alebo k zemi manuálne. Fúkanie na telo je pre zdravie to najhoršie, čo môže spraviť. Omnoho horšie, ako potenie sa bez klimatizácie.

VZDUCHOTECHNIKA KLIMAC, s.r.o - Všetky práva vyhradené Klimac.sk, tvorba web stránok by ABCDesign