Ako správne vetrať pri používaní klimatizácie

Využitie klimatizácie je najlepšie v uzatvorenej miestnosti, kde sa vzduch vyhrieva, alebo chladí. Na druhej strane je nutné povedať, že vetranie je potrebné aj pri používaní klimatizácie. Teda vo väčšine prípadov.

Vetranie počas zimných mesiacov

Možno používate klimatizáciu na prikurovanie a zvyšovanie teploty napríklad v jednej miestnosti, kde sa nachádzate. Ak chcete vetrať a napríklad vymeniť suchý vzduch za vlhkejší z vonka, je hodné vypnúť klimatizáciu a izbu nechať prirodzene vychladnúť, aby sa teplota znížila. Následne využite nárazové vetranie. Nechajte okno otvorené počas dvoch až piatich minút v maximálnej miere a následne zatvorte. Potom môžete pustiť opäť kúrenie. Vyvarujte sa tomu, aby ste vetrali pri kúrení, alebo tesne po vyhriatí miestnosti. Zbytočne tým stratíte energiu.

Čerstvý vzduch

Počas leta je omnoho viac možností, ako vetrať pri využívaní klimatizácie. Vhodné je vetrať večer a ráno, ak je už teplota nižšia a klimatizáciu nepotrebujete mať v prevádzke. Pokiaľ využívate počas dňa klimatizáciu a pravidelne čistíte a vymieňate filtre, tak nie je potrebné špeciálne vetrať počas dňa. Stačí vetranie v skorých ranných a neskorších hodinách.

Vetrajte klimatizáciou

Ak chcete mať v priestore kvalitný a chladný vzduch, je najvhodnejšou možnosťou využiť klimatizácie, ktoré vám vysajú vzduch z miestnosti a do interiéru dovedú nový, čerstvý a prefiltrovaný vzduch z vonka. To je však možné zabezpečiť len vtedy, ak je klimatizácia pravidelne minimálne raz ročne čistená a servisovaná. Inak hrozí, že vzduch pri použití klimatizácie bude v interiéri nepríjemne zapáchať a bude potrebné neustále vetranie.

Najefektívnejšie aj najúspornejšie je využiť klimatizáciu, ktorá okrem chladenia dokáže aj filtrovať vzduch a čistiť ho, alebo napríklad aj ionizovať. Ešte kvalitnejší vzduch získate pomocou klimatizácií, ktoré dokážu vzduch zvlhčovať. To sa hodí ako počas hlavnej vykurovacej sezóny, tak aj počas suchého leta. V prípade takýchto klimatizácii, tak ako napríklad aj v pasívnych domoch, nie je vetranie prostredníctvom otvorených okien vôbec nutné. Či je zima alebo leto.

Rastliny zlepšia dýchanie

Prirodzene ani ten najlepší filter nedokáže plnohodnotne suplovať prirodzené prostredie, preto je nutné dbať na dostatočný podiel rastlín v interiéri. Táto stará pravda platí už roky. Rastliny čistia vzduch a zlepšujú dýchanie. Výnimkou je spálňa, kde to s kvetmi netreba preháňať, nakoľko aj tie v noci dýchajú kyslík a tak vám uberú z vašej porcie vzduchu.

VZDUCHOTECHNIKA KLIMAC, s.r.o - Všetky práva vyhradené Klimac.sk, tvorba web stránok by ABCDesign