Ako ušetriť pri používaní klimatizácie?

Klimatizácia tak ako každý iný spotrebič spotrebováva elektrickú energiu. Môžete však významne ušetriť tým, ak ju budete správne a šetrne využívať. Pritom nemusíte prísť o žiadny komfort.

Využívajte technológie

Cena energií bude už len rásť, takže sa veľmi rýchlo vráti aj investícia do lepšej technológie. Jednou z nich je i pohybový senzor. Jeho unikátnosť spočíva v tom, že pomocou infračerveného lúča sníma pohyb osôb v miestnosti. Počtu osôb prispôsobuje aj chladenie. Prúd vzduchu navyše smeruje mimo osôb a tým je klimatizácia zdravšia. Ak sa v miestnosti nikto nenachádza, automaticky prejde do úsporného režimu a umožní ušetriť pri prevádzke až 10% energie.

Kupujte klimatizáciu s invertorom

Invertor je veľký pomocník, ktorý sa podpíše na účtoch za elektrinu veľkými písmenami. Invertor reguluje výkon zariadenia  podľa požadovanej teploty a skutočnej teploty v miestnosti. To znamená, že nechladí systémom štart stop, ale svoj výkon prispôsobuje potrebám užívateľa. Vďaka tomu je usporených až 30 % energie a zároveň aj znížená hlučnosť jednotky. Dobrou správou je, že podľa predpisov Európskej únie sa už klimatizácie bez invertora nemôžu predávať.
Kúpe klimatizácii sa venujeme aj v článku „Vyberáme klimatizáciu do bytu“ 

Pozor na zdroje tepla

Pri umiestnení klimatizácie dbajte na to, aby nebola umiestnená pri zdroji tepla, napríklad sálavom teple zo steny, alebo z osvetlenia. To dokáže klimatizáciu oklamať, a tak neustále pracuje na plný výkon. Ešte lepšie je, ak používate úsporné svietidlá, ktoré sa nezahrievajú nakoľko aj takáto drobnosť pre klimatizáciu predstavuje ďalšiu záťaž.

Klimatizáciu kombinujte s tienením

Pri používaní klimatizácie znižuje nároky na výkon kombinácia priameho chladenia s vyspelými okennými systémami, a ešte vyššiu efektivitu poskytujú reflexné tónované fólie. Samozrejmosťou je umiestnenie jednotky do tienenej strany a oplatí sa aj pri chladení klimatizáciou udržiavať všeobecné pokyny na zníženie vnútornej teploty. To znamená nočné vetranie a krytie okien roletami a závesmi počas priameho dopadu slnečných lúčov.

Dodržiavajte ročný interval údržby

Zanesená klimatizácia je nielenže horšia pre vaše zdravie, ale zvyšuje spotrebu o niekoľko percent. Zanesenie vonkajšej jednotky sa prejavuje zvýšením výkonu a tým pádom aj energie. To platí aj o filtroch. Pravidelný servis síce nie je zadarmo, ale z pohľadu predĺženia životnosti jednotky a zníženia nákladov za energie sa stále oplatí.

Neváhajte si taktiež prečítať zaujímavý článok „Klimatizácia v domácnostiach“

VZDUCHOTECHNIKA KLIMAC, s.r.o - Všetky práva vyhradené Klimac.sk, tvorba web stránok by ABCDesign